تاریخچه دانشگاه

دانشگاه آزاد اسلامي واحد يزد يکي از شاخه‌هاي نهال مقدس دانشگاه آزاد اسلامي است که در دهه اول سالهاي فعاليت نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران کاشته و دم مسيحايي امام راحل در آن دميده شد و همراه با سياستها و در چهارچوب قوانين جمهوري اسلامي ايران رشد نمود و اکنون نيز با گذشت حدود سه دهه تلاش اين نهال مقدس به درخت تنومندي تبديل شده است که حاصل آن بيش از ده هزار دانشجو، چهل هزار فارغ التحصيل مي‌باشد.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد يزد در سال 1361 تأسيس و با 180 دانشجو در 4 رشته فعاليت خود را آغاز نمود و اکنون به برکت نظام مقدس جمهوري اسلامي و همراهي و همکاري مسئولين نظام داراي 110 رشته و گرايش از مقطع کارداني تا دکتري تخصصي است.

در واحد يزد اعتماد خيرين جايگاه والايي داشته و دارد به طوري که نام خيرين بزرگي چون مرحوم شاه ولي، سرکارخانم اشرف کوچک زاده، محمد طاهري، احراميان، افشاريان بر سردر ساختمانهاي واحد يزد خودنمايي مي کند.

واحد يزد با 312,184,1 متر مربع زمين تحت تملک داراي 67 باب ساختمان به متراژ 104.098 مترمربع مي‌باشد که مساحت ساختمانهاي استيجاري دانشگاه نيز به آنها اضافه مي‌شود که در اين مقياس 37 آزمايشگاه با مساحت تقريبي 4433 و 60 کارگاه با مساحت تقريبي 6262 مترمربع، 4700 مترمربع فضا سرپوشيده ورزشي و 4000 مترمربع فضاي سرباز ورزشي و وجود 137 هزار جلد کتاب در کتابخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد يزد را با امتياز 48/2488 داراي رتبه جامع نموده است. واحد يزد در حال حاضر داراي دو دانشکده مصوب (دانشکده نساجي، دانشکده هنر-طراحي پارچه و لباس) و 5 دانشکده غيرمصوب پزشکي، شيمي، تحصيلات تکميلي، فني و مهندسي، علوم انساني مي‌باشد.